Ceny železa a oceli: proč tak rostou a kdy se růst zastaví?

Ceny oceli v Evropě jsou dnes dvakrát vyšší než před rokem, železná ruda je na svém historickém maximu a stojí přes 200 dolarů za tunu. Na vině je obrovská poptávka, omezená výroba v Evropě i finanční politika vlád, které se snaží po pandemii zotavit globální ekonomiku. Bezprecedentní růst cen oceli a železné rudy se bohužel promítá i v cenách našich výrobků, stabilizaci očekáváme koncem roku 2021, případně začátkem roku 2022.

Přidáno: 12. 7. 2021

Proč roste cena oceli (a tedy i našich výrobků)

Ceny železa a oceli prudce stoupají po celém světě, hnacím faktorem růstu je zejména obrovská poptávka. V souvislosti s odezníváním pandemie koronaviru se rozjíždějí investice do infrastruktury, znovu se oživuje stavebnictví, automobilový průmysl nebo strojírenství. Velký vliv na rostoucí ceny má také neutuchající poptávka v Číně, která vyrábí přes polovinu světové oceli a „diktuje“ tak globální ceny surovin.

Na straně druhé cenu šroubuje omezená nabídka. Mnohé závody v Evropě kvůli pandemii omezily svoje výrobní kapacity, produkce oceli byla v roce 2020 o více než 15 % nižší než v roce 2019. Výrobní kapacity přitom nelze rychle nahodit zpět, pomalý rozjezd je dán technologickou náročností procesu spouštění pecí nebo potřebou lidí ve výrobě, kteří se dnes velmi těžko shání.

Tyto faktory vedou k rychlému růstu cen, který vystřídal téměř dvouletý pokles. Například ve Spojených státech vzrostly ceny za tepla válcovaných plechů téměř třikrát a jsou na historickém maximu.

Jak na to reagujeme ve FERRUM s.r.o.

Jakožto firma zpracovávající hutní produkty jsme bohužel nuceni na tento skokový růst cen reagovat a promítnout ho také v cenách našich výrobků. Materiál i suroviny dnes nakupujeme násobně dráž než před rokem, k nákupu potřebujeme více kapitálu a někteří dodavatelé nám prodlužují dodací lhůty.

Přesto všechno děláme maximum, abyste vy, naši zákazníci, tyto nepříjemné změny pocítili co možná nejméně. Ceny zvedáme až když je to skutečně nevyhnutelné, zároveň věříme, že se situace během několika měsíců zase zklidní.

Kdy očekáváme stabilizaci cen

Vzhledem k novým mutacím koronaviru, vývoji očkování a obecně nejisté situaci po celém světě je velmi těžké předvídat, kdy se situace zase vrátí do normálu. Problém totiž není jenom s železem a ocelí – na trhu zoufale chybí také počítačové čipy, rostou ceny plastu i dalších stavebních materiálů.

Přesto všechno si troufáme tvrdit, že ceny oceli by se měly stabilizovat (a mírně poklesnout) v průběhu října nebo listopadu 2021, nejpozději pak začátkem roku 2022.

Kdybyste měli k aktuálním cenám železa nebo oceli jakékoliv dotazy, dejte nám vědět.

 • Držitel certifikace
  ISO 9001:2016
  ISO 14001:2016
 • Člen Hospodářské
  komory Jihlava
 • Člen systému
  Callparts